Πρωτοχρονιά στη Διάβα με Ρογκατσάρια
1η Ιανουαρίου στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου τελέστηκε ο Όρθρος και η Θεία Λειτουργία του Μ. Βασιλείου. Κατόπιν τελέστηκε Δοξολογία και στη συνέχεια ο εφημέριος του ναού ευλόγησε την πρωτοχρονιάτικη πίτα. Σήμερα στην Διάβα αναβίωσαν τα Ρογκατσάρια. Παιδιά του χωριού από το πρωί γύρισαν όλα τα σπίτια και κατέληξαν στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου. Εκεί ο εφημέριος του ναού και τα μέλη του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου έδωσαν μία μικρή ευλογία για όλα τα παιδιά.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.