Η αδιάλειπτη και απρόσκοπτη ενημέρωση σας...
Παραδοσιακά γινόταν στην τοποθεσία Ασβεσταριά. Ένα πανέμορφο ξέφωτο λίγο έξω από το χωριό όπου τα καζάνια στήνονταν από νωρίς και εκατοντάδες Κρανιώτες, και όχι μόνο, έτρωγαν και χόρευαν στις μελωδίες του κλαρίνου μέσα στο δάσος.
Φέτος, λόγω των περιορισμών της Πολιτικής Προστασίας, και του υψηλού κινδύνου πυρκαγιάς, τα καζάνια θα στηθούν στην κεντρική πλατεία του χωριού.
Οι προετοιμασίες για την μεγάλη ημέρα έχουν ξεκινήσει, με τους χωριανούς να έχουν συγκεντρώσει τα ξύλα για τις φωτιές και να έχουν διαμορφώσει κατάλληλα τον χώρο.
Πρωτομάστορας στην παρασκευή της φασολάδας θα είναι για ακόμα μία χρονιά ο Κρανιώτης Κώστας Ψαρρής που κρατάει ακόμα τα μυστικά της ιεροτελεστίας του εθίμου.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.